Tel. 505 301 788, e-mail: , adres: Kraków, ul. Liściasta 6, godz. Pn-Pt 7:00-17:00

Zamierzenia dydaktyczno-wychowawcze dla oddziału IV na listopad 2020

Tydzień I(2-6.11.2020) Temat tygodnia: Moja miejscowość, mój region, moja Unia.

1. Poniedziałek. Dziecko: podaje nazwę swojej miejscowości, zna swój adres i adres przedszkola, wymienia znane miejsca swojej miejscowości, uczestniczy w ćwiczeniach i zabawach: orientacyjno- porządkowych, rąk, tułowia, z elementem biegu, marszu, podaje nazwę stolicy regionu, zna numer telefonu do rodzica, wymienia znane miejsca w Polsce, uczestniczy w różnych zabawach i ćwiczeniach ruchowych
2. Wtorek. Dziecko: wie, że jest Polakiem/Ukraińcem, mieszka w Polsce, wie, że: godło, flaga, hymn to symbole narodowe Polski, wie, że Wisła, Odra to najdłuższe rzeki Polski, rozpoznaje hymn Polski, wie, dlaczego orzeł jest w godle Polski, koloruje rysunek godła według wzoru, tańczy taniec Krakowiak, wie, że jest Europejczykiem, rozumie znaczenie symboli narodowych, wymienia nazwy większych miast Polski, wie, kiedy jest grany hymn Polski, zna legendy dotyczące godła Polski, wykonuje różne prace plastyczne, tańczy kilka tańców ludowych.
3. Środa. Dziecko: układa z liter nazwy obrazków, czyta krótki tekst z poznanymi literami, śpiewa piosenkę Syrenka, odtwarza proste układy rytmiczne w różny sposób, czyta tekst z wszystkimi literami alfabetu, czyta książki, śpiewa piosenki przeznaczone dla starszych dzieci, wykonuje instrumentację różnych utworów.
4. Czwartek. Dziecko: rozpoznaje i nazywa literę i: małą i wielką, drukowaną i pisaną, pisze litery i, I, czyta tekst wyrazowo-obrazkowy z literą i, uczestniczy w zabawach i ćwiczeniach: orientacyjno-porządkowych, układa obrazki historyjki obrazkowej według kolejności zdarzeń, dodaje i odejmuje w zakresie 10 na konkretach, wylepia rysunek syrenki plasteliną.
5. Piątek. Dziecko: wie, że Polska należy do Unii Europejskiej, wie, że Polska leży w Europie, wymienia nazwy państw należących do UE, rozpoznaje flagę UE, rozwiązuje krzyżówkę, wie, kto jest przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, wskazuje Polskę na mapie Europy, wskazuje na mapie i nazywa sąsiadów Polski, rozpoznaje flagi wybranych państw UE, układa krzyżówkę, zna wybrane potrawy państw europejskich, wykonuje pizzę na gotowym spodzie.

Tydzień II(9-13.11.2020). Temat tygodnia: Domy i domki.

1. Poniedziałek. Dziecko: mówi wyraźnie, wykonuje z gazety sylwetę domu, mówi tekst w tempie żołnierskiego marszu, końskiego galopu…, wymienia części domu, podaje swój adres, podaje oznaki pór roku, śpiewa piosenkę Rodzinka pór roku, przedstawia ruchem nastrój utworu A. Vivaldiego Cztery pory roku, Jesień, wymienia słowa rozpoczynające się na określoną głoskę, wymienia etapy budowy domu.
2. Wtorek. Dziecko: zna symbole narodowe, występuje w przedstawieniu, recytuje wiersze, śpiewa piosenki, rytmicznie porusza się do muzyki, wykonuje układ taneczny, orientuje się w schemacie własnego ciała i w przestrzeni, jest dumny ze swoich osiągnięć, potrafi współpracować w grupie, ma poczucie przynależności do swojej grupy.
3. Środa. ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 11 LISTOPADA (dzień wolny)
4. Czwartek. Dziecko: rozpoznaje i nazywa trójkąt, wykonuje domek z otoczeniem z figur geometrycznych, wymienia nazwy przedmiotów znajdujących się w określonych częściach domu (mieszkania).
5. Piątek. Dziecko: wymienia nazwy domów zwierząt, podaje nazwę aktualnego miesiąca – listopad, rozwiązuje proste rebusy, odrysowuje różne przedmioty na kartce.

Tydzień III(16-20.11.2020). Temat tygodnia: Urządzenia elektryczne.

1. Poniedziałek. Dziecko: rozpoznaje i nazywa literę t: małą i wielką, drukowaną i pisaną, pisze litery t, T, rozpoznaje i nazywa wybrane urządzenia elektryczne, uczestniczy w zabawach i ćwiczeniach ruchowych: orientacyjno-porządkowych, bieżnych, z elementem skoku, równowagi, rozpoznaje i nazywa litery alfabetu, pisze litery alfabetu, rozpoznaje i nazywa mniej znane urządzenia elektryczne, wykonuje różne zabawy i ćwiczenia ruchowe.
2. Wtorek. Dziecko: wie, do czego służy lodówka, uczestniczy w ćwiczeniach gimnastycznych z piłkami, wie, do czego służy toster, mp3…, rozpoznaje i nazywa różne zawody.
3. Środa. Dziecko: porusza się cwałem bocznym, tworzy akompaniament do piosenki Domowe urządzenia (kołatki, grzechotki), wykonuje wydzierankę, tańczy wybrane tańce ludowe, akompaniuje na instrumentach perkusyjnych do dowolnego utworu, wykonuje prace plastyczne różnymi technikami.
4. Czwartek. Dziecko: rozpoznaje i nazywa cyfrę 5, posługuje się liczbą 5 w aspekcie porządkowym, pisze cyfry 5 po śladach, układa rymy do podanych słów, rozpoznaje i nazywa cyfry od 0 do 9 i liczbę 10, posługuje się liczebnikami porządkowymi w zakresie 10, pisze samodzielnie cyfry, układa rymowanki.
5. Piątek. Dziecko: wyodrębnia zdania z wypowiedzi, liczy w nich słowa, wykonuje koktajl owocowy, wymienia przedmioty – dawne odpowiedniki wybranych urządzeń elektrycznych, układa modele nazw wybranych obrazków, wykonuje proste desery, korzysta z nowoczesnych technologii.

Tydzień IV(23-27.11.2020) Temat tygodnia: Pada deszcz.

1. Poniedziałek. Dziecko: rozpoznaje i nazywa literę d: małą i wielką, drukowaną i pisaną, pisze litery d, D, czyta proste wyrazy z poznanymi literami, uczestniczy w zabawach i ćwiczeniach: orientacyjno-porządkowych, głowy, tułowia, z elementami równowagi, podskoków, czworakowania, rozpoznaje i nazywa wszystkie litery alfabetu, pisze litery alfabetu, czyta dowolne wyrazy, uczestniczy w dowolnych zajęciach ruchowych.
2. Wtorek. Dziecko: wymienia oznaki późnej jesieni, podaje nazwę aktualnego miesiąca, pisze cyfry 5, określa nastrój wysłuchanego fragmentu muzyki poważnej (F. Chopina), wymienia oznaki wszystkich pór roku, wymienia nazwy miesięcy, pisze liczby dwucyfrowe, aktywnie słucha muzyki poważnej.
3. Środa. Dziecko: określa, co pływa, a co tonie w wodzie, wie, że należy ubierać się odpowiednio do pogody, wie, jak powstaje deszcz, śpiewa piosenkę Taniec w deszczu,wyciąga wnioski z zabaw badawczych, ubiera się tak, żeby nie zmarznąć i nie przegrzać się, rozumie wiele zjawisk przyrodniczych, śpiewa piosenki przeznaczone dla starszych dzieci.
4. Czwartek. Dziecko: rozpoznaje i nazywa prostokąt, określa, co robi deszcz, co będzie robił i co zrobił, wykonuje pracę plastyczną nową techniką mokre na mokrym, miesza barwy podstawowe; określa, jakie barwy powstaną, rozpoznaje i nazywa figury przestrzenne, wypowiada się poprawnie pod względem gramatycznym, wykonuje prace plastyczne różnymi technikami, rozpoznaje i nazywa kolory i ich różne odcienie.
5. Piątek. Dziecko: określa wybrane właściwości fizyczne wody, omawia, na podstawie obrazków, zjawisko krążenia wody w przyrodzie, przedstawia rozwiązania zagadek ruchem, określa wybrane właściwości fizyczne różnych materiałów, omawia samodzielnie zjawisko krążenia wody w przyrodzie, układa zagadki ruchowe

Ostatnio zmieniany piątek, 12 marzec 2021 15:04

Początek strony