Tel. 505 301 788, e-mail: , adres: Kraków, ul. Liściasta 6, godz. Pn-Pt 7:00-17:00

"Mamo boję się potworów...", czyli o tym jak oswoić strach

Uczucie strachu jest społecznie postrzegane jako złe i niepożądane. Tymczasem nie ma złych uczuć, nie ma też dobrych. Mogą być jedynie nieprzyjemne i te , których pożądamy. Rodzimy się i pierwszym uczuciem, które nam towarzyszy prócz szoku jest właśnie – lęk. Czemu więc uczucie, które jest z nami od początku jest dla nas tak nieprzyjemne?
Chodzi o reakcje organizmu na lęk oraz poczucie bezradności, które nam towarzyszy. Można to ująć w prostym schemacie:
Lęk = reakcje organizmu + poczucie bezradności
Reakcje, które są dla nas nieprzyjemne to: napięcie, brak koncentracji, sensacje fizjologiczne, gryzienie paznokci, nadmierne drapanie się i wiele innych. Warto pamiętać, że strach pojawia się szybko i tak też mija. Często też dziecko przenosi uczucie lęku na inny obiekt, jeśli oswoi się już z poprzednim.
Jeśli więc zauważymy u dziecka jakieś nerwowe reakcje, których wcześniej nie było, warto uważnie obserwować dziecko. Co wówczas robić?
  • Po pierwsze: nie wpadajmy w panikę. Skoro strach towarzyszy nam od urodzenia pojawi się w ciągu całego naszego życia i będziemy zmuszeni do tego, by się z nim zmierzyć.
  • Po drugie: dziecięca wyobraźnia rozwija się najintensywniej właśnie w okresie wczesnego dzieciństwa czyli w okresie przedszkolnym. W tym czasie niemal wszystko ( od bajki na dobranoc poprzez koszmar senny i zabawkę widzianą w sklepie) może spowodować u dziecka lęk.
  • Po trzecie: nie obwiniajmy się o zły wybór bajki na dobranoc czy nieodpowiednią kontrolę nad oglądaniem przez dziecko TV.
  • Załóżmy, że dziecko wyrośnie z lęku, przecież my też kiedyś byliśmy dziećmi i bawiliśmy się w potwory, w ciemności (…)
  • Rozmawiajmy z dzieckiem ( zapytajmy, poprośmy o pokazanie rzeczy czy zjawiska którego się boi).
Jeśli nie uzyskamy konkretnej odpowiedzi to warto porozmawiać z nauczycielem, bo jak wiadomo "co dwie głowy to nie jedna". Wspólnymi siłami można dojść do odpowiedzi na nurtujące nas pytanie.
Jeśli dziecko nam powie czego się boi możemy wybrać konkretną strategię radzenia sobie z lękiem. Uczucie strachu da się pokonać! Trzeba cierpliwości i wyrozumiałości wobec dziecka. Oto kilka strategii do wyboru:

  • Pozwalamy przez pewien czas unikać rzeczy, która wywołuje lęk: dotyczy to sytuacji, gdy lęk budzi dana rzecz, nie osoba czy placówka oświatowa (przedszkole czy szkoła).
  • Oswajamy lęk: jeśli mamy do czynienia z lękiem przed potworami warto pokazać dziecku, że nie są one groźne ( przecież one nie gryzą, nie drapią, nie zabierają zabawek).
  • Zaprzyjaźniamy się z nim ( uznajmy, że potwór to jednak mały potworek i może stać się naszym zwierzątkiem, on sam się boi i trzeba się nim zaopiekować).
  • Stawiamy mu czoła ( można pokazać dziecku, że potwór sam się nas boi, możemy pokazać mu język, czy wypracować silny okrzyk jak u lwa, potwór ucieka).
  • Czytamy dziecku bajki o tematyce związanej z lękiem ( Anna Gawlicka "Mateuszek boi się ciemności", Monika Abraszewska " Bajka o odważnej pszczole", seria "Bajki pomagajki").
  • Narysuj mi – dziecko rysuje nam to, czego się boi. Trzeba z dzieckiem omówić szczegółowo wygląd potwora i np. znaleźć podobieństwo do misia, którego ma w pokoju czy też do nas samych - "Patrz też ma dwie nogi...")
Psychologowie tłumaczą też, że dziecko pokonując czy oswajając swój lęk później przeżywa fascynację daną rzeczą czy też zjawiskiem. Będzie wówczas pragnęło konfrontacji z daną sytuacją czy też zabawy o danej tematyce.
Uczucie lęku jest więc rozwojowe i nie należy się tym martwić. Kiedy jednak trzeba udać się do specjalisty?
Warto zacząć od rozmowy z nauczycielem. Jeśli jednak sytuacja w domu oraz w przedszkolu będzie trwać za długo, należy udać się po pomoc do specjalisty, który w konkretny sposób udzieli dziecku i nam - wychowawcom pomocy.


Patrycja Osysko - Hołda




Bibliografia:
Zaburzenia lękowe u dzieci i młodzieży Jolanta Rabe – Jabłońska
Bliżej przedszkola nr 2.185/2017

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 marzec 2017 21:50

Więcej w tej kategorii:

Początek strony